Mycket kläckningar och härligt väder! (stundtals)
Det är veckans rubrik.. Och fisket har varit det samma! Härligt, om än svårt i vinden stundtals.
När det gäller kläckningar i sjöarna så är mycket på gång. Vasslända, vulgata (sjösandslända), nattsländor (även grandis) och flicksländor.
Så när inte vinden ställt till det så har det varit vakfest och fantastiskt torrflugefiske. När det blåst har flicksländenymf många gånger varit en succé.
Spinn och metare drar också fördel av att det kläcker insekter och att fisken blir mer aktiv och äter. Då går det att lura dom på det mesta.
Många fiskar med spinnare och skeddrag med stor framgång när fisken är aktiv. Om ni inte testat bombarda med antingen fluga eller liten jigg så är det en fantastik tid nu!
Kom in i butiken för att få färska tips av oss som är ute flera gånger i veckan! Vi hjälper er gärna och har allt ni kan tänkas behöva i butiken!
Tiveden är i samma fas som oss här på Hökensås och där gäller samma tips och vi har fått liknande rapporter fiskemässigt.
När det gäller Baltak så är det fortfarande väldigt lågt vatten trots att det kommit lite regn.
Det kläcker på fint i ån och fisket har varit bra trots lågvatten.
Det som kläcker är både åslända, danica, gul forsslända och nattsländor. Emellanåt ett smörgåsbord för fisken med andra ord.
Varmt välkomna till våra fina vatten i en underbar period!!