Hösten är här. Klara dagar med hög luft, längre och svalare nätter får temperaturerna i sjöarna att ligga helt perfekt för fisken. En av årets bästa fiskeperioder har inletts och vi ser redan hur fiskarna är ordentligt på hugget. Helgens väder ser ut att bli riktigt bra, och vi hoppas att många passar på att utnyttja området för ett riktigt kul höstfiske. Bra tips för flugfiskarna är October Caddis, fjädermyggor, iglar, flicksländenymf och harörenymf. Vi har för tillfället specialflugor bundna av Matthias Lagerqvist och Marcus Hermansson Thorvald till försäljning i butiken, så passa på att uppgradera flugasken med ett riktigt vasst flugalternativ.
Spinnfisket har också en gyllene period nu under hösten när fisken är aktiv. Ett aktivt fiske med mindre men lite tyngre skeddrag brukar vara ett riktigt bra alternativ, men nu brukar även spinnare fungera bra. Kom in i butiken och prata färger och alternativ på drag. Bottenmete med PowerBait är som alltid en metod som är grymt effektiv för regnbåge. Tänk på att ha en längd från 1,2 meter på tafsen så att PowerBaiten inte hamnar dold i bottenvegetationen, utan fiskar fritt ordentligt. Veva även in några varv var och varannan minut, så att betet rör på sig och inte bara ligger passivt på ett och samma ställe. Med rörelse väcker man fiskens nyfikenhet, och samtidigt sprider det doft som gör att fisken triggas till hugg.
Vi har fortfarande båtarna i sjöarna och för er som är intresserade av att komma ut och prova på båtfiske finns den möjligheten. Förbokning sker på telefon 0502-230 00.
I Baltak har vi fortfarande lågt vatten , men vi sätter fisk som vanligt. Fisken är där, men var noga med att söka den på lite andra ståndplatser än vanligt. Det står givetvis fisk i forsar och på ståndplatser i de mer strömmande partierna, men var även noga med att fiska av de lugnare och djupare partierna då mycket fisk uppehåller sig på dessa platser nu när vattennivån är lägre. Prova gärna en streamer på lugnflyten, annars är nymffisket överlag ett vinnande koncept så här års.
Vi har samma förutsättningar i Tiveden där vi ser att regnbågarna är riktigt aktiva i de sjöar som vi sätter ut regnbåge (Hanesjön, Kroksjön och Djäknesjön).
Vi har fortfarande lite rökt regnbåge kvar i butiken på Hökensås. Magiskt gott att ta med sig ut till sjöarna som matsäck, eller köpa med sig till att njuta av på hemmaplan. Först till kvarn gäller!
Välkomna!
Colin med en fin Hökensåsregnbåge tagen på bottenmete.